This website works best with JavaScript enabled
Herb bip logo

Największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945 , a w Europie do 8/9 maja 1945. 

Cześć i Chwała Bohaterom!

Były to pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej.

Plakat „W samo południe 4 czerwca 1989” uznawany jest przez Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie za jeden z najważniejszych plakatów XX wieku. Jest on odniesieniem do słynnego westernu z 1952 roku, z Garym Cooperem w roli głównej. Na plakacie Cooper zamiast rewolweru ma jednak kartkę z napisem „Wybory” oraz logiem „Solidarności”. Plakat wydrukowano we Włoszech (z obawy, że w Polsce nikt nie zechce się tego podjąć) i rozwieszono wieczorem 3 czerwca, w przeddzień wyborów.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Polkowicach pokazali, że w trudnym czasie pandemii koronawirusa potrafią się jednoczyć i solidarnie okazać swój patriotyzm i optymizm z godnie z hasłem ,,Będzie dobrze’’.

  • 1 maja: ŚwiętoPracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
  • 2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą
  • 3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja – 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

W Polsce po raz ósmy odbyła się akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, aby upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku. Uczniowie naszej szkoły pamiętali o tym wydarzeniu.

Była to szczególna edycja, bo i szczególne są warunki, z którymi przyszło nam się zmierzyć. W sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, jeszcze bardziej doceniamy wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności.

Akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć" – niech pamięć połączy nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie.

W tym roku, wyjątkowo, na ulicach Warszawy i innych polskich miast nie spotkaliśmy wolontariuszy rozdających żonkile – symbol pamięci o Powstaniu. Mogliśmy jednak wyhodować żonkile w domowym zaciszu. To proste ! Popatrzmy !

 

    W 2011 roku 1 marca został ustanowiony świętem poświęconym Żołnierzom Wyklętym, bowiem 1 marca 1951 r, wykonano wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość’’.

   Żołnierze Wyklęci, Niezłomni to antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, który czynnie opierał się sowietyzacji Polski. Wśród nazwisk wymienić należy: rotmistrza Witolda Pileckiego, Inkę, gen. Fieldorfa ps. ,,Nil’’, ostatniego członka ruchu oporu – Józefa Franczaka ps ,,Lalek’’.